Cilt sağlığı bu haberde gizli

Cilt sağlığı bu haberde gizli

Cilt sağlığı bu haberde gizli

Cildimiz en büyük organımızdır ve aslında vücut sağlığımızın da bir nevi dışa yansımasıdır. Ona iyi bakmamız için bazı sağlıklı günlük alışkanlıklar edinmemiz gerekiyor.

Cildimiz en büyük organımızdır ve aslında vücut sağlığımızın da bir nevi dışa yansımasıdır. Ona iyi bakmamız için bazı sağlıklı günlük alışkanlıklar edinmemiz gerekiyor. Temel bazı cilt bakımı ipuçları:

Cildinizi günlük olarak temizleyin ve nemlendirin. Yüzünüzü günde iki kez yıkayın – Sabah bir kez ve yatmadan önce bir kez gece olsun. Cildinizi temizledikten sonra, bir tonik ve nemlendirici kullanın. Tonikler, temizlik esnasında kaçırmış olabileceğiniz ince yağ, kir ve makyaj izlerini gidermeye yardımcı olur. Yağlı ciltli insanlar için bile nemlendirici gereklidir. Cilt türünüze (kuru, normal veya yağlı) en uygun olan nemlendiriciyi seçmeye özen gösterin.

Bol sebze tüketin. Cilt güzelliğinin önemli bir noktası da vitamin ve mineralce zengin beslenmedir. Daha çok sebze ve meyvelerde bulunan bu mikrobesinleri tüketmeye özen gösterin. Özellikle A,C,E vitaminleri, çinko ve antioksidanca zengin besinler olmazsa olmazlardandır.

Egzersiz yapın. Spor yapmak kan dolaşımınızı düzenler ve bu tüm vücudunuzun kanla beslenmesi demektir. Cildinizin hücreleri de kanla beslenir. Uzmanlar, yaptıkları araştırmada düzenli egzersiz yapmanın, akneleri azaltmaktan yaşlılık belirtileriyle savaşmaya kadar birçok konuda önemli rol oynayabildiğini belirtiyorlar.

Sigaradan uzak durun. Yazının en başında dediğimiz gibi sağlık bütün vücut için geçerli bir durumdur. Güzel bir cilde sahip olmanın yolu sağlıklı günlük alışkanlıklar edinmekten geliyor. Sigara tüm vücudunuza verdiği zararı aynı şekilde cildinize de verir ve erken yaşlanmaya sebep olur.

Güneşi engelleyin. Zamanla, güneşten alınan mor ötesi ışınıma maruz kalma, ciltte kırışıklıklar, renk değişikliği, çiller ya da yaşlanma lekeleri, seboreik keratozlar gibi iyi huylu (kanserli olmayan) büyüme ve kanser öncesi veya kanserli büyüme gibi birçok değişikliğe neden olur. Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanoma. Aslında çoğu deri kanseri güneşe maruz kalma ile ilgilidir. Güneş’teki zamanınızı sınırlayın, özellikle 10:00-14:00 saatleri arasında ve her zaman fiziksel engelleyici çinko oksit ve bir güneş koruma faktörü (SPF) 30 veya daha fazla olan geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın. 

Cilt problemleri için profesyonel yardım isteyin. Cildiniz mükemmel olmayacak. Kuru veya yağlı olabilir; kızarıklık ve sivilce gibi diğer pek çok durum gelişebilir. Sorunu profesyonel bir cilt estetiği uzmanı veya daha ciddi cilt problemleri için bir dermatologla konuşun.

Kendi kendini tarama. Yaşam boyunca cildinizi dikkatli inceleyin, takip edin. Kendinizle tanışın, böylece ortaya çıkabilecek değişiklikleri fark edersiniz, örneğin cilt kanserine işaret eden farklı benler veya yamalar. Bir sorunuz ya da endişeniz olduğunda, doktorunuza danışın.